Zajímavosti v okolí a tipy na výlet

Kraj nabízí celou řadu turistických zajímavostí pro letní i zimní období, které můžete absolvovat na kole, motorce, autem nebo také pěšky.

Šifry

Zatopený břidlicový lom se nachází asi půl kilometru od Restaurace Pod Šiframa. Jeho délka je asi 500 m, šířka 30-70 m, hloubka přibližně 36 m. Lom je zajímavý pro potápěče i běžné plavecké nadšence, kteří se chtějí osvěžit v horkých letních dnech.

Slezská Harta

Slezská Harta je nemladší přehradou v České republice, která leží 9 km od Svobodných Heřmanic. Přehrada svým tvarem připomíná draka a nabízí celou řadu sportovních i rekreačních aktivit od plavání, rybolovu, přes jachting až po procházky. Na jejich březích naleznete celou řadu zajímavostí jako například vyhaslá sopka Velký Roudný, která díky rozhledně nabízí nezapomenutelný pohled na okolí. Při dobré viditelnosti je možné pozorovat i Praděd.

Arboretum Nový Dvůr

Arboretum naleznete ve Štěbořicích přibližně 11 km od Svobodných Heřmanic. Můžete tady zhlédnout bohatou dendrologickou sbírku Dřeviny pěti světadílů. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd. Můžete zde vidět rostliny vřesovišť, rašelinišť, písečných dun pobřeží Baltu, himalájské rostliny, sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska a rozsáhlé sbírky dřevin a bylin z východního a západního pobřeží a středozápadu severní Ameriky. Arboretum proslavila velká sbírka rodu Rhododendron, která patří k nejbohatším sbírkám v ČR. V expozici se nacházejí zástupci obřích "mamutích stromů" sekvojí, borovice osinaté z Arizony, přesahující ve své domovině stáří 4000 let i vývojově prastarého, posvátného a léčivého jinanu, pamětníka dinosaurů.

Větrný mlýn Hlavnice

Mlýn najdete 5 km od Svobodných Heřmanic. Raabův větrný mlýn byl postaven v roce 1810 v nadmořské výšce 410 metrů. V roce 1929 se stal majitelem Jan Raab. Ještě v roce 1953, kdy se jeho majitelem stala rodina Vincence Jaroně, byl mlýn plně funkční. V následujících letech pečovalo o stavbu Vlastivědné zařízení okresu Opava se sídlem v Hradci nad Moravicí a v roce 1973 přešel mlýn pod Správu zámku v Hradci nad Moravicí. Mlýn byl již ve velmi špatném stavu. O záchranu se postaralo Jednotné zemědělské družstvo z Kravař na Hlučínsku. Mlýn byl v roce 1974 opatřen novými křídly, znovu zastřešen, vnitřní zařízení však již nebylo opraveno. V roce 1985 převedlo Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody v Ostravě jako správce nemovitých zařízení hospodářskou smlouvou mlýn do vlastnictví Jednotného zemědělského družstva Hlavnice. Raabův větrný mlýn v Hlavnici měl z technického hlediska několik zvláštností. Zřejmě se u mlýnu projevoval vliv budování větrných mlýnů v nedalekém Polsku.

Zámek Bruntál a Kosárna Karlovice

Zámek Bruntál netradiční dispozice tvaru kruhové výseče s renesančním arkádovým nádvořím a hodinovou věží. Jeho dnešní podoba je výslednicí pět století probíhajícího historického a stavebního vývoje, v jehož průběhu byl původně pozdněgotický hrad renesančně přebudován a rozšířen, na sklonku 18. století barokně přestavěn a v 19. a počátkem 20. století dále upravován. V sálech nejstarší části zámku, tzv. Starého paláce ve zvýšeném přízemí západního křídla zámku, je instalována expozice o přírodě Bruntálska a expozice řemesel a živností bruntálského regionu.Zámek obklopuje rozsáhlý park s objektem salla tereny, zbytky městských hradeb s baštami a jezírkem.

Kasárna Karlovice podle datace na kabřinci byl objekt postaven v roce 1600,v průběhu doby trvání hamrů (1645-1725) patřil objekt ke stavu knížecí Horní hamerní hutě. Po zrušení železáren objekt koupil a zvětšil kosař Jan Michal Hartel, který zde vyráběl i drát a nářadí. Rodině Hartlů s menšími přestávkami patřil až do roku 1812 do prodeje kosárny revírníku ŘNŘ Janu Heinrichovi. V roce 1845 byla kosárna převedena do vlastnictví Josefě Langrové, majitelce sousedního mlýna. V roce 1898 přešel areál do rukou mlynáře Antona Franka, který ji také pronajímal (v roce 1921 zde bydlely rodiny koláře, dělníka na pile a kočího). Rodina Frankových vlastnila kosárnu až do roku 1945, kdy byla přidělena Josefu a Jarmile Pelánovým. V roce 1974 areál zakoupilo Okresní vlastivědné muzeum v Bruntále pro rekreaci, ale jeho mimořádné stavební a památkové hodnoty mu předurčili úlohu muzea s expozicemi venkovského bydlení a lesnictví. Objekt bývalé kosárny v Karlovicích je z hlediska architektury tvarově i dispozičně ojedinělý. Jedná se o jediný zachovaný objekt pro oblast kdysi typické architektury. Z dalších budov v areálu se dochoval zděný chlév a ke špýcharu byla přistavena stodola. Součástí je i zahrada.

Geocaching

Pokud jste nadšenci geocachingu, také pro Vás zdejší krajina skrývá své poklady. Při hledání kešek můžete absolvovat hledání poblíž Malých Heraltic, ale také netradiční přímo v lomu ve Svobodných Heřmanicích.